close
چت روم

کشور آلمان

آخرین ارسال های انجمن

عنوان پاسخ بازدید توسط
انواع نوار نقاله و تسمه نقاله 9 55 cheshmgir2
صنایع دستی 3 22 cheshmgir2
نکات لازم جهت ایجاد طراحی سایت شخصی 0 7 sitecode
آمادگی برای آزمون IELTS 0 12 zaban
​علت افزایش قیمت آهن آلات چیست ؟ 0 7 shahrahan
توصیه های لازم برای طراحی سایت حرفه ای 0 9 sitecode
معرفی فرش ستاره کویر یزد یکتا فرش 0 13 fns4565
روغن گیری 0 8 bekrdaneh
​ مراقبتهای بعد از لیزر موهای زائد 6 34 bekrdaneh
کسب درآمد از اینترنت ارز دیجیتال 5 21 bekrdaneh

معرفی کشور آلمان + بیوگرافی کامل


آلمان (به آلمانی : Deutschland) با نام رسمی جمهوری فدرال آلمان ( به آلمانی : BRD : Bundesrepublik Deutschland ) ، کشوری در قاره اروپا با پایتخت برلین است .
متن کامل در ادامه مطلب .

آلمان از شمال با دریای شمال ، دانمارک و دریای بالتیک ، از شرق با لهستان و جمهوری چک ، از جنوب با اتریش و سوئیس و از غرب با فرانسه ، لوکزامبورگ ،  بلژیک و هلند مرز دارد .


مساحت آن قبل از جنگ جهانی اول (۱۹۱۴میلادی) حدود ۵۸۳۲۸۰ کیلومتر مربع (۴۵ امین کشور جهان با جمعیت ۱۵۰ میلیون نفر در زمان حال حاضر ) و قبل از جنگ جهانی دوم ( ۱۹۳۹میلادی ) حدود ۴۷۲۰۳۴ کیلومتر مربع (۵۳ امین کشور جهان ) و پس از جنگ تحمیلی دوم  و در پی قراردادهای ورسای (ژوئن ۱۹۱۹) ،  یالتا (فوریه ۱۹۴۵) و پتسدام (ژوئیه ۱۹۴۵) ، اکنون ۳۵۷۱۲۱٫۴۱ کیلومتر مربع (۶۳ امین کشور جهان ) است و با ۸۲ میلیون نفر ، پرجمعیت‌ترین کشور اروپا است .


اولین حضور جامعهٔ انسانی در سرزمین آلمان به ۵۰۰ هزار سال پیش و انسان‌های نئاندرتال بازمی‌گردد . رمی ها اولین گروه از انسان‌های متمدن بودند ، که در آلمان ساکن شدند .


تا سال ۸۰۰ میلادی آلمان حکومت مقتدری نداشت و مورد تاخت و تاز همسایه‌ها بود . در این سال شارلمانی توانست کشورهای رم را متحد کند ، اما این اتحاد کوتاه مدت بود .


از سرزمین‌های متعلق به وی ، سه پادشاهی شکل گرفت ، که یکی از آن‌ها به آلمان امروزی ختم می‌شود . اولین پادشاه آلمانی‌زبان در این سرزمین ، لودویگ شاه آلمانی بود .


دیگر کشورها از آن پس ، مردم این سرزمین را با زبان آلمانی می‌شناختند . پس از این دوره ، حکومت به امپراطوری مقدس روم رسید ، این دوره که شامل قرون وسطی می‌شود با قدرت گرفتن کلیسای کاتولیک همراه بود .


ظهور کلیسای پروتستان و مارتین لوتر را می‌توان از رویدادهای مهم آن زمان برشمرد . پس از آن در اوایل قرن ۱۹ام امپراطوری پروس از اتحاد مناطق آلمانی در کنگره وین شکل گرفت .


با پایان جنگ جهانی اول ، قیصر مجبور به استعفا شد ، این دوره تا برآمدن فاشیسم را دوران جمهوری وایمار می‌نامند . با بدتر شدن وضعیت اقتصادی در آلمان پس از جنگ جهانی اول و گسترش نژاد پرستی (با رویکرد اصلاح نژاد)، حزب نازی در این کشور به قدرت رسید .


این حزب تا پایان جنگ جهانی دوم  و شکست آلمان در این کشور حاکم بود . پس از جنگ‌جهانی دوم ، کشور آلمان ، به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم شد ، تا در سال ۱۹۹۰ آلمان غربی و شرقی متحد گشته و جمهوری فدرال آلمان را تشکیل دهند .


آلمان دارای نظام سیاسی جمهوری فدراتیک دموکراتیک پارلمانی بوده و دارای ۱۶ ایالت است . این ایالت‌ها می‌توانند در برخی مسایل مستقل عمل کنند .


آلمان هم اکنون یکی از صنعتی ترین کشورهای جهان است و به عنوان ثروتمندترین عضو اتحادیه اروپا ، موتور اقتصادیِ حوزهٔ پولیِ یورو محسوب می‌شود .


شهرهای بزرگ آلمان برلین ، هامبورگ ، مونیخ و فرانکفورت می‌باشند .


آلمان در دو جنگ جهانی اول و دوم نقش گسترده‌ای داشت و در پی این دو جنگ خسارت‌های زیادی را متحمل شد . پس از پایان جنگ با وام هایی که از کشورهای متفق گرفت ، توانست کشور را بازسازی کند .


جمهوری فدرال آلمان هم‌اکنون یکی از اعضای سازمان ملل متحد ، ناتو ، کشورهای گروه هشت و گروه پنج بوده و از بنیانگذاران اتحادیه اروپا است . 
معنی نام کشور آلمان :


واژه دویچ ( به آلمانی : Deutsch ) دارای معنای اولیه متعلق به مردم بوده‌است . در سدهٔ پانزدهم میلادی ، نام رسمی حکومت این سرزمین ، تویتونیکوم رگنوم ( به لاتین : Teutonicum Regnum ) یعنی حکومت کشورهای آلمانی به وجود آمد .


واژهٔ Deutschland از همین نام گرفته شد . در زبان فارسی و نیز بسیاری دیگر از زبان‌ها از جمله فرانسوی و اسپانیایی نام این کشور از قبیلهٔ آلامان ها که در گذشته‌های دور در این کشور می‌زیسته‌اند برگرفته شده است .
جغرافیای آلمان :


آلمان در اروپای غربی و اروپای مرکزی قرار دارد و از شمال با کشور دانمارک ، از شرق با لهستان و جمهوری چک ، از جنوب با اتریش و سوئیس ، از جنوب غرب با فرانسه و لوکزامبورگ و از شمال غرب با بلژیک و هلند مرز مشترک دارد .


عرض این کشور بین مدار 47 درجه شمالی و مدار 55 درجه شمالی و طول آن بین نصف النهار 5 درجه شرقی و نصف النهار 16 درجه شرقی واقع شده‌ است .


آلمان همچنین از جنوب با دریاچه کنستانس که سومین دریاچهٔ بزرگ در اروپای مرکزی است ، هم‌مرز است . قلمرو آلمان ۳۵۷٬۰۲۱ کیلومترمربع (۱۳۷٬۸۴۷ مایل‌مربع) را پوشش می‌دهد که شامل ۳۴۹٬۲۲۳ کیلومترمربع (۱۳۴٬۸۳۶ مایل‌مربع) خشکی و ۷٬۷۹۸ کیلومترمربع (۳٬۰۱۱ مایل‌مربع) آب است .


آلمان از نظر مساحت ، هفتمین کشور بزرگ اروپا و 62 مین کشور بزرگ جهان است .
جغرافیای طبیعی :


این کشور دارای ۱۶ ایالت است . بزرگترین ایالت بایرن یا باواریا در جنوب و کوچک‌ترین برمن در شمال غربی است .


آلمان ترکیبی از دشت و جنگکل و کوه و ساحل و تعدادی جزیره و مجموعه‌ای از باتلاق‌ها و دریاچه‌ها است . در شمال این کشور سرزمین‌های پست قرار دارند که سواحل آن سدبندی شده‌ است .


دشت‌ های پست شمالی به دشت‌ های مرکز آلمان وصل می‌شوند . بزرگترین دشت‌های آلمان دشت های راین بالا ، وستفالن و دشت‌های منطقه لایپزیگ هستند .


در شمال آلمان تعداد زیادی برکه و دریاچه یافت می‌شود .در قلب آلمان رشته‌ کوه‌ های مرکزی قرار دارند ، این رشته‌ کوه‌ ها شمال و جنوب آلمان را از هم جدا می‌کنند . کوه های هارتس ، ارتس ، فیشتل ، هونسروک و جنگ های باواریا از شمال به جنوب کشیده‌ شده‌ اند .


بلندترین کوه آلمان تسوگ اشپیتسه ، در قسمت آلمانی رشته کوه آلپ در جنوب این کشور با ارتفاع ۲۹۶۲ متر است .
مختصات و موقعیت جغرافیایی آلمان :


جمهوری فدرال آلمان در مرکز قارهٔ اروپا قرار دارد . وسعت آن ۳۵۷۱۲۱,۴۱ کیلومتر مربع است . مرزهای زمینی این کشور در حدود ۳۷۵۷ کیلومتر است .


همسایگان آلمان در شمال دانمارک ، در غرب بلژیک و هلند ، در جنوب لوگزامبورگ ، سوئیس ، اتریش و فرانسه و در شرق لهستان و جمهوری چک هستند .


دریای شمال و دریای بالتیک راه‌های آلمان به آب های آزاد هستند . سواحل آبی این کشور با این دو دریا حدود ۲۳۸۹ کیلومتر است . طولانی‌ترین رودهای آلمان رایت با ۸۵۶ کیلومتر ، الب ۷۰۰ کیلومتر و دانوب ۶۴۷ کیلومتر هستند .


آب‌ و هوای آلمان معتدل اقیانوس اطلس و قاره ای است . باد های غالب بر آلمان از سمت غرب می‌وزند .


از نظر وضعیت جغرافیایی آلمان از دریای شمال و بالتیک تا رشته‌کوه‌های آلپ در جنوب به پنج ناحیه بزرگ تقسیم می‌شوند ، سرزمین‌های پست در شمال ، رشته‌کوه‌های میانه ، دامنه‌های کم‌ارتفاع کوه‌های میانه در جنوب غربی ، دامنه‌های کوه‌های آلپ ، کوه‌های آلپ در باواریا .

آلمان به طور سنتی پس از جنگ به دو بخش آلمان شرقی و آلمان غربی تقسیم می‌شود . البته پس از برچیده شدن دیوار برلین به قسمت شرقی به طور رسمی ایالت های تازه و به قسمت‌های غربی ایالت های قدیمی می‌گویند .جغرافیای انسانی :

به نقل از اداره فدرال آمار آلمان ، بر اساس سرشماری سراسری که در سال ۲۰۱۱ انجام شده‌است ، جمعیت این کشور حدود ۸۰٫۲ میلیون نفر است .

از این تعداد ، حدود ۷۴ میلیون ( ۹۲٫۳٪ ) دارای ملیت آلمانی هستند و حدود ۶٫۲ میلیون ( ۷٫۷٪ ) باقی‌مانده را اتباع خارجی تشکیل می‌دهند . نور در این وستفالن با حدود ۱۷ میلیون پر جمعیت‌ترین ایالت آلمان است ،

پس از آن ایالت‌های بایرن و بادن - وورتمبرگ به ترتیب با ۱۲ و ۱۰ میلیون جمعیت قرار دارند . ایالت‌های برمن و زارلند کم‌ جمعیت‌ترین ایالت‌های آلمان هستند .اتباع خارجی و خارجی تبار ها در آلمان :

بالاترین میزان حضور اتباع خارجی در ایالت‌های هامبورگ ، هسن ، برلین و بادن - وورتمبرگ است . اتباع خارجی در ایالت های جدید کمتر از ۲ درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند .

حدود ۱۹٪ جمعیت آلمان ، از خانواده‌های مهاجر هستند یا خود مهاجر بوده‌اند . هامبورگ بالاترین میزان مهاجران را به خود اختصاص داده‌است . جمعیت مهاجران این ایالت به نسبت کل جمعیت حدود ۳۰٪ است .

جامعهٔ مهاجر آلمان از ۱۷٫۹٪ از ترکتباران ، ۱۳٫۱٪ لهستانی‌ها ، ۸٫۷٪ روس‌ها ، ۸٫۲ قزاق‌ها و ۵٫۳٪ ایتالیایی‌ تباران تشکیل شده‌است .اشتغال در آلمان :

حدود ۴۰ میلیون نفر از جمعیت مشغول به کار هستند ، از این تعداد ۵۳٫۲ درصد مرد و ۴۶٫۸ درصد را زنان تشکیل می‌دهند . حدود ۲٫۱ میلیون نفر نیز در آلمان فاقد کار بودند که ، نرخ بیکاری بین این افراد ( ۱۵–۷۴ ساله ) ۵٫۱٪ بوده‌ است . 
هرم جمعیتی آلمان :


۴۱ میلیون از جمعیت آلمان را زنان و ۳۹ میلیون باقی‌مانده را مردان تشکیل می‌دهند . حدود ۱۸ میلیون ازدواج در آلمان ثبت شده‌است . جمعیت زیر ۱۸ ساله‌های آلمان حدود ۱۵٫۷٪ کل جمعیت را تشکیل می‌دهد .


۱۴٫۱٪ جامعهٔ آلمان ۱۸–۲۹ سال سن دارند . ۲۸٫۲٪ جمعیت ۳۰–۴۹ ساله هستند . ۵۰–۶۴ ساله‌های این کشور ۲۰٫۸٪ جامعه را تشکیل می‌دهند و ۲۱٫۲٪ درصد جمعیت نیز بالای ۶۵ سال سن دارند .
زبان کشور آلمان : 


زبان رسمی کشور آلمان ، زبان آلمانی است . حدود ۹۵٪ مردم این کشور به این زبان گویش می‌کنند . دو گویش اصلی این زبان، آلمانی معیار و زبان آلمانی پایین است .


زبان تلویزیون‌های رسمی و همچنین زبانی که به مهاجرین آموزش داده می‌شود ، زبان آلمانی بالا است . بیش‌تر گویش‌وران آلمانی بالا در جنوب و آلمانی پایین در شمال آلمان زندگی می‌کنند ( مانند لهجه هامبورگی ) .


در عین حال زبان‌های اقلیت ، دانمارکی ۰٫۰۶٪ ، فریسی ۰٫۰۱٪ ، رومی ۰٫۰۸٪ و سوربی توسط ۰٫۰۹٪ جمعیت نیز در آلمان استفاده می‌شوند . بزرگترین گروه زبانی که توسط مهاجران صحبت می‌شود ، زبان ترکی است با ۱٫۸٪ جمعیت و زبان کردی با ۰٫۳٪ جمعیت .
تاریخ کشور آلمان :


تاریخ آلمان را می‌توان به چندین بخش عمده براساس رویدادهای واقع شده ، تقسیم کرد .


ژرمن ها در دوران باستان آمیزه ناهمگونی از قبایل بودند که اروپا را در محدوده میان رودخانه‌های راین و ویستولا و میان رود دانوب و دریای شمال و دریای بالتیک اشغال می‌کردند .


رومیان برای شناسایی این اقوام صفت گرمانوس را به کار می‌بردند . با تصرف سرزمین گل ( ۵۱ قبل از میلاد ) در غرب اروپا توسط ژولیوس سزار امپراتور وقت روم ، جنگ‌های میان ژرمن‌ها و رومیان در کرانه‌های رود راین برای اولین بار به وقوع پیوست .


این جنگ‌ها در آغاز با پیروزی نیروهای رومی همراه بود ولی نیروهای رومی هرگز درصدد اشغال دایمی مناطق آنسوی زود راین برنیامدند و این رودخانه همواره از سوی رومیان به عنوان مرز ایده‌آل امپراتوری روم و ژرمن‌ها شناخته می‌شد .فرانک ها دیگر ژرمن‌هایی بودند که از گرمانیا به سوی غرب روانه شدند . فرانک‌ها با شکاندن رومیان ، در سرزمین گل،  حکومت اشان را پایه نهادند ، به مسیحیت گرویدند و این سرزمین را پایگاه تاخت و تازهای پسین شان به سرزمین‌های خاوری و دل امپراتوری روم کردند .


در شمال نیز فرانک‌ها ، دیگر قبایل ژرمن را فرمانبردار خود کردند و رفته رفته امپراتوری برزگی را به هم آوردند که مهار همهٔ اروپای باختری مگر شبه جزیره ایبری را در دست داشت .


اوج اقتدار امپراتوری فرانک در روزگار شارلمانی بود . او توانست شمال ایتالیا ، از جمله رم را به قلمرو اش بیفزاید . پس از ورود اش به رم ، پاپ او را امپراتور روم لقب داد .


پس از شارلمان بنا بر سنت ژرمنان ، قلمرو اش میان پسران اش بخش شد . سرانجام با تجزیه شدن امپراتوری شارلمانی ، در نواحی شرقی قلمرو آن ، امپراتوری قرون وسطایی آلمان شکل گرفت .


پس از آن دروان پادشاهی مقدس روم بود که در زمان پادشاهی اوتوی اول معروف به اوتوی کبیر ، که از سال ۹۳۶ میلادی آغاز شد ؛ با تأسیس امپراتوری جدیدی ، بر وحدت آلمان‌ها افزوده گشت ؛

و آلمان به صورت یکی از مطرح‌ترین قدرت‌های اروپایی درآمد . اختلافات امپراتوری آلمان با مقام پاپ که از زمان هنری سوم و هنری چهارم بروز کرده بود ، منجر به قطع روابط با پاپ در زمان پادشاهی شارل چهارم شد .

همزمان اصلاحات مذهبی مارتین لوتر ، مذهب پروتستان را به وجود آورد و اتحادیه پروتستان‌ها به سال ۱۶۰۸ تشکیل شد . جنگ‌های ۳۰ ساله که سراسر اروپا را فراگرفت ( ۱۶۱۸ تا ۱۶۴۸ ) موجب شد در داخل سرزمین آلمان دو دولت نیرومند اتریش و پروس به وجود آمد .
نظام سیاسی آلمان :


سازماندهی دولتی بر پایهٔ قانون اساسی است . در رأس دولت رئیس جمهور قرار دارد که نقش وی نمادین است . رئیس حکومت صدراعظم است . وی تعیین‌کنندهٔ سیاست حکومتی است .


اعلامیه جهانی حقوق بشر رکن جدایی‌ ناپذیر قانون اساسی آلمان است . ماده ۲۰ قانون اساسی نظام سیاسی ، آلمان را با مشخصه‌های دموکراتیک بودن ، اجتماعی بودن ، مبتنی بر قانون بودن و فدرال بودن معرفی می‌کند .


قانون اساسی آلمان با باور به سکولاریسم ، هرگونه دخالت نهادهای مذهبی در حکومت را منع می‌کند .
صدر اعظم و وزیران آلمان :


یوندس تاگ صدراعظم را برمی‌گزیند . وی را پیش از انتخابات مجلس فقط می‌توان با « رأی عدم اعتماد سازنده » برانداخت . منظور از سازنده این است که مجلس باید جانشینی برای او داشته باشد و تا زمانی که مشخص نباشد چه کسی به جای او می‌نشیند ، نمی‌توان او را برکنار کرد .


حکومت یا به اصطلاحی دیگر کابینه تشکیل شده‌است از صدر اعظم و وزیران . صدراعظم لزوماً عضو مجلس است ، وزیران معمولاً از دل مجلس درمی‌آیند ، اما حتماً لازم نیست چنین باشد . صدراعظم در عمل قدرتمندترین مقام سیاسی است اما مقام تشریفاتی آن پس از رئیس جمهور و رئیس بوندس‌ تاگ قرار دارد .
رئیس جمهور آلمان :


رئیس جمهور توسط همایش اتحادیه ( Bundesversammlung ) ، که آن را به فارسی اجلاس فدرال نیز گفته‌اند ، انتخاب می‌شود . همایش اتحادیه تشکیل شده‌ است از کل نمایندگان بوندستاگ بعلاوهٔ به تعداد همینان ، نمایندگان برگزیدگان مجلس‌های ایالتی .


این برگزیدگان لزوماً عضو مجلس ایالتی یا سیاست‌مدار رسمی نیستند ، ممکن است مثلاً از چهره‌ های فرهنگی و هنری باشند .


قوه قضاییه آلمان :


دادرسی به قصد رعایت حق نیرویی می‌طلبد که در قوهٔ قضاییه جمع است . بیان حق بر عهدهٔ قاضی است و امر قاضیان را قوهٔ قضاییه سامان می‌دهد . قضاوت یا تخصصی است یا عمومی در حد قانون اساسی .


شاخه‌های تخصصی قضاوت در دادگاه کار ، دادگاه امور اداری ، دادگاه امور اجتماعی و دادگاه امور مالی تجسم می‌یابند . قضاوت در عمومی‌ترین سطحش از نظر بررسی همخوانی تصمیمی ، رأیی یا قانونی با قانون اساسی اتحادیه ، بر عهدهٔ دادگاه فدرال قانون اساسی است که مرکز آن در کارلسروهه‌است .


در کارلسروهه قاضیان تک تک قوانین مجلس را بررسی نمی‌کنند. آن قانونی بررسی می‌شود که شکایت شود که با قانون اساسی تضاد دارد . شکایت پس از طی سلسله مراتبی به دادگاه کارلسروهه می‌رسد .


از آنجایی که دادگاه قانون اساسی فقط از طریق شکایت فعال می‌شود ، به اصطلاح گفته می‌شود که از خود ابتکار ندارد ، یعنی حق ندارد خود رأساًّ تصمیم بگیرد امری را برای بررسی از نظر سازگاری با قانون اساسی در دستور کار خود قرار دهد .


دادگاه فدرال قانون اساسی دارای دو مجلس سناست . مجلس اول به قانونهای پایه و مجلس دوم به قانونهای مربوط به امور دولتی می‌پردازد . هر سنا هشت عضو دارد .


نیمی از قاضیان دادگاه قانون اساسی از سوی یک کمیتهٔ ویژهٔ بوندستاگ و نیمی دیگر از سوی بوندس‌رات انتخاب می‌شوند . مدت قضاوت آنان در این دادگاه عالی ۱۲ سال است . 
ایالت های آلمان :


آلمان دارای شانزده ایالت می‌باشد . هر ایالت دارای یک دولت و قانون اساسی و تا حد زیادی خود مختار و بر اساس سازمان داخلی خود مدیریت می‌شود .


مساحت و جمعیت بخش‌های ایالت‌ها متفاوت است ، مخصوصاً بین شهر ها و سرزمین‌های بزرگ هر ایالت . برای مناطق اداری پنج دولت محلی وجود دارد ، یعنی بادن - وورتمبرگ ، بایرن ، هسه ، نوردراین - وستفالن و ساکسونی شامل ۲۲ عدد دولت محلی می‌باشند .


از سال ۲۰۰۹ آلمان ۴۰۳ منطقه می‌باشد ، این مناطق شامل ۳۰۱ منطقه روستایی و ۱۰۲ منطقه شهری می‌باشد .
احزاب سیاسی آلمان :


امر سیاسی در آلمان در سطوح کشوری و ایالتی و تا حدی کمتر در سطح امور شهری از طریق حزبها و با جانبداری حزبی پیش برده می‌شود . ادعای پیشبرد سیاست غیر حزبی یا فرا حزبی در آلمان بی‌معنا و حتی فریبکارانه جلوه می‌کند .


علاوه بر احزاب ، مردم می‌توانند خواسته‌های سیاسی خود را از طریق انواع و اقسام تشکلهای پایدار یا موقتی پیش برند . مردم آلمان اهل تشکل هستند . به ندرت خواسته‌ای وجود دارد که برای پیشبرد آن تشکلی پدید نیاید .
احزاب آلمان :


امور و مسائل سیاسی در آلمان در سطوح کشوری و ایالتی و تا حدی کمتر در سطح امور شهری از طریق حزبها و با جانبداری حزبی پیش برده می‌شود .


ادعای پیشبرد سیاست غیرحزبی یا فراحزبی در آلمان بی‌معنا و حتی فریبکارانه جلوه می‌کند .


احزاب نیرومند آلمان عبارت اند از

 • حزب دموکرات مسیحی (CDU) و حزب سوسیال‌مسیحی (CSU)
 • حزب سوسیال دموکرات (SPD)
 • حزب لیبرال (دموکراتهای آزاد FDP)
 • حزب اتحاد ۹۰/سبزها (Bündnis 90/Die Grünen) و
 • حزب چپ (Die Linke) .

تعداد کثیری هم حزب‌های کوچک وجود دارند که به ندرت می‌توانند به مجلس راه یابند ، زیرا برای ورود به مجلس در هردو سطح ایالتی و کشوری باید ۵ درصد آرا را به دست آورد .سیاست خارجی :

آلمان در سیاست خارجی بازیگر تنها نیست . سیاست آن تقویت بلوکی است که « غرب » خوانده می‌شود . آلمان در این بلوک سیاست خود را پیش می‌برد .


یک وجه اصلی سیاست خارجی آلمان فعالیت آن در صحنهٔ اروپا و جهان در چارچوب اتحادیهٔ اروپاست . آلمان نزدیکی ویژه‌ای با فرانسه دارد . همکاری و همراهی با ایالات متحده آمریکا رکن دیگری از سیاست خارجی آلمان فدرال است .


آلمان با اسرائیل روابط دوستانهٔ ویژه‌ای دارد و تقویت مناسبات با کشورهای عربی را نیز همواره جزو اولویتهای سیاسی خود قرار داده‌است . در سرتاسر جهان مبنای اعلام‌ شده سیاست خارجی آلمان تحکیم صلح ، گسترش روابط مودت‌ آمیز و کمک به رشد اقتصادی خاصه در جهان سوم است .


در سالهای اخیر حقوق بشر به یک مفهوم راهنمای عمدهٔ در سیاست خارجی آلمان بدل شده‌ است .
آلمان و ایران :


در سایت سفارت آلمان در تهران روابط آلمان و ایران چنین توصیف شده‌است : « ایران و آلمان به تاریخی طولانی در روابط سیاسی خود می‌نگرند که تا به اوایل قرن هفدهم می‌رسد . در سال ۱۸۸۵ اولین نمایندگان سیاسی بین ایران و در آن زمان امپراتوری آلمان اعزام شدند .


روابط دیپلماتیک بین ایران و جمهوری فدرال آلمان از سال ۱۹۵۲ وجود دارد . این روابط در سال‌های گذشته خالی از تشنج نبوده . به عنوان مثال اعلام رأی دادگاه معروف به میکونوس در آوریل ۱۹۹۷ بحرانی طولانی را به دنبال داشت .


با سفر موفقیت آمیز ریاست جمهوری اسلامی ایران ، آقای خاتمی به آلمان در ژوئن ۲۰۰۰ زیربنایی استوار برای روابط دو کشور گذاشته شد . اخیراً در کنار روابط بازرگانی و فرهنگی ، مسئله حقوق بشر و به ویژه نگرانی جامعه بین‌المللی در ارتباط با برنامه هسته ای ایران در کانون روابط قرار گرفته‌است . »


در سایت سفارت جمهوری اسلامی ایران در برلین روابط ایران و آلمان چنین توصیف شده‌است : « جمهوری اسلامی ایران و جمهوری فدرال آلمان از دیرباز دارای روابطی خوب و سنتی بوده‌اند .


روابط ایران و آلمان که از سابقه‌ای پانصد ساله برخوردار است متکی به خواست و تمایل ملتهای آنهاست که در دورانهای مختلف نظر به ملاحظات امنیتی و منافع مشترک آنها بوده‌است .


از نظر تاریخی مجموعه‌ای از ملاحظات و عوامل سیاسی ، اقتصادی ­ـ بازرگانی و فرهنگی باعث نزدیکی دو کشور به هم بوده‌ است . تاریخ دوکشور فراز و نشیب‌های زیادی داشته و مناسبات دوجانبه را در دورانهای مختلف تحت تأثیر قرار داده‌است . » 
اقتصاد کشور آلمان :


آلمان دارای یک بازار اقتصادی اجتماعی با نیروی کار مجرب ، موجودی سرمایه بزرگ ، سطح پایین فساد ، و سطح بالا از نو آوری است .


آلمان بزرگ‌ترین اقتصاد ملی در اروپاست و هم چنین جزو چهار تولیدکننده بزرگ در سال ۲۰۰۹ است . بخش خدمات ۷۱٪ از کل تولید ناخالص داخلی ، صنعت ۲۸٪ و کشاورزی ۱٪ است .


به طور متوسط نرخ بیکاری در ماه مه در آلمان ۶٫۷٪ بوده‌است . عرضه نیروی کار نیز با کمبود روبرو بوده‌ است و تعداد زیادی « کارگر مهمان » ( گاست آربایتر " Gastarbeiter " ) بویژه از ترکیه و یوگسلاوی سابق به کار گرفته شده‌ اند .


از ۱۹۹۰ کمبود نیروی کار در غرب کشور با مهاجرت از شرق ، جمهوری دموکراتیک آلمان سابق ، نیز مواجه شده‌است . با این حال نرخ متوسط بیکاری در این کشور با افراد نیمه کار به دنبال کار تمام وقت گرفته شده‌است . نرخ بیکاری غیررسمی در این کشور در سال ۲۰۱۱ ۵٫۷٪ بوده‌ است .


کشور آلمان در اتحادیه قانون تعیین می‌کند و آلمان مدافع سیاسی و اقتصادی اتحادیه اروپا است . آلمان سیاست‌های تجاری خود را به طور فزاینده‌ای در موافقت نامه اتحادیه اروپا تأیید می‌کند .


آلمان واحد پولی مشترک اروپا ، یورو را از ۱ ژانویه سال ۲۰۰۲ معرفی کرده‌است . سیاست‌های پولی آلمان را اعضای بانک مرکزی اروپا تعیین می‌کنند . دو دهه پس از اتحاد دو آلمان ، استانداردهای زندگی و درآمد سرانه به طور قابل ملاحظه بالا رفته‌است .


نوسازی و یکپارچه سازی اقتصاد شرق آلمان یک فرایند طولانی مدت است که تا سال ۲۰۱۹ به طول می‌انجامد ، با انتقال سالانه از غرب به شرق بالغ به حدود ۸۰ میلیارد دلار برنامه‌ریزی شده‌است .


در ژانویه ۲۰۰۹ دولت آلمان تصویب طرح محرک اقتصاد ۵۰ میلیارد یورو برای محافظت بخش‌های مختلف از رکود و متعاقب آن افزایش بیکاری است .


از بین ۵۰۰ شرکت بزرگ دنیا « از لحاظ سرمایه » ۳۷تای آنها در آلمان می‌باشد . ده شرکت برتر به ترتیب : دایملر ، فولکس واگن ، آلیانتس « سودده‌ترین » ، زیمنس ، دویچه بانک « دوم در سود ده » ، ا.آن ، دویچه پست ، دویچه تلکوم ، مترو و ب آ اس اف است .


در این میان بیشترین تعداد کارمند برای دویچه پست و بوش است . از برندهای معروف آلمان می‌توان به مرسدس بنز ، ب ام و ، آدیداس ، پورشه ، فولکس واگن و نیوآ اشاره کرد .


آلمان برای شرکت‌های کوچک و متوسط تخصصی خود را به رسمیت شناخته شده‌است . حدود ۱۰۰۰ عدد از این نوع شرکت‌ها ، رهبران بازار جهانی در بخش خود هستند و دارای برچسب قهرمان پنهان (واضح نیست برای عموم) هستند .
زیر ساخت کشور آلمان :


آلمان به دلیل وجود در مرکز اروپا ، قطب حمل و نقل اروپا به حساب می‌آید . آلمان دارای حمل و نقل متراکم و شبکه‌ای مدرن است و در شبکه بزرگراهی و اتوبانی از نظر مقدار و طول رتبه سوم در جهان را داراست .


این کشور دارای خط راه آهن پر سرعت است . قطارهای سریع‌السیر در آلمان خدمات عمده‌ای را به شهروندان شهرستان‌ها می‌دهند و بعضی از با سرعتی حدود ۳۰۰ کیلومتر در ساعت حرکت می‌کنند .


بزرگترین فرودگاه آلمان فرودگاه فرانکفورت است که سومین فرودگاه بزرگ اروپا و مرکز اصلی فعالیت لوفت هانزا می‌باشد ؛ در حالی که فرودگاه برلین تگر و فرودگاه دوسلدورف مراکز فعالیت ایر برلین هستند .


عمده فرودگاه‌های دیگر عبارتند از فرودگاه هامبورگ ، فرودگاه کلن / ین ، و فرودگاه اشتوتگارت .آلمان چهارمین کشور جهان از نظر تولید ناخالص داخلی است و بزرگترین صادر کننده کالا ( از نظر درآمد ) و دومین کشور واردکننده کالا در جهان است . بر اساس آمارهای سازمان جهانی تجارت میزان صادرات آلمان در سال ۲۰۰۶میلادی ۱۳۳/۱ تریلیون دلار بود .


آلمان بجز زغال سنگ معادن نسبتاً کوچک سنگ آهن ، یوکسیت ، سنگ مس، نیکل ، قلع ، نقره ، پتاس و نمک ذخایر طبیعی نسبتاً کمی دارد و شدیداً به واردات مواد اولیه متکی است .


در آلمان صنایع زیادی فعالند ، صنایعی چون الکتریکی ، مکانیکی ، مواد شیمیایی ، منسوجات ، غذایی و وسایل نقلیه . از آغاز دهه ۱۹۸۰ رشد کلانی در صنایع تکنولوژی پیشرفته روی داده‌است .


کارخانه‌های اتومبیل‌سازی بنز ، بی ام و و فولکس واگن محصولات خود را در تمام دنیا عرضه می‌کنند . مهمترین صادرات این کشور وسایل نقلیه موتوری و وسایل الکتریکی است .


تعداد افراد شاغل در صنایع خدماتی نزدیک به دو برابر کارکنان صنعت تولیدی است . بانک داری و امور مالی از منابع مهم درآمد ارز خارجی است و شهر فرانکفورت یکی از مراکز اصلی امور مالی و تجاری در جهان و مقر بانک مرکزی اروپاست .


اتحاد دو آلمان در اکتبر ۱۹۹۰ چالش بزرگی را در پیش روی اقتصاد این کشور قرار داد . در گذشته جمهوری دموکراتیک آلمان دارای موفقترین اقتصاد در بین کشورهای عضو شورای تعاون اقتصادی کمکان بود ، ولی بر حسب میزان و کیفیت تولید محصولات ، و سطح زندگی مردم کمتر از آلمان غربی سابق توسعه یافته بود .

کیفیت زندگی در نیمه غربی آلمان همچنان بالاتر از نیمه شرقی آن است . در سال ۲۰۰۸ آلمان ششمین کشور مصرف‌کننده انرژی بود ، که حدود ۶۰ درصد از انرژی اولیه آن از خارج وارد می‌شد .

سیاست دولت آلمان ترویج حفاظت از انرژی و استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر است . دولت آلمان قصد دارد تا کشور از منابع تجدید شونده تا سال ۲۰۵۰ استفاده کنند .

در سال ۲۰۱۰ درصد استفاده انرژی‌ها در کشور آلمان به صورت زیر بوده‌است :

زغال سنگ (۲۲٫۹٪) ، گاز طبیعی (۲۱٫۸٪) ،  انرژی هسته ای (۱۰٫۸). ، برق آبی و باد (۱٫۵٪)، و دیگر منابع تجدید پذیر(۷٫۹٪). در سال ۲۰۰۰ ، دولت و صنعت برق هسته‌ای ، توافق کردند برای فازی از نیروگاه‌های هسته‌ای سال ۲۰۲۱ .

آلمان متعهد است به پروتکل کیوتو و چند معاهدات دیگر ترویج تنوع زیستی ، استاندارد های گسیل کم ، بازیافت و استفاده از انرژی تجدید پذیر و پشتیبانی از توسعه پایدار در سطح جهانی است .

دولت آلمان کاهش گسترده فعالیت‌های انتشار و تولید گازهای گلخانه‌ای را آغاز کرده‌است . با این وجود این کشور بالاترین میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای در اتحادیه اروپا تا سال ۲۰۱۰ را دارا بوده است .

مطابق گزارش ACEEE ، آلمان در سال ۲۰۱۴ از نظر بهره‌وری انرژی در جایگاه نخست جهان قرار داشته است .علم و تکنولوژی در آلمان :

دستاوردهای آلمان در زمینه علم بسیار مهم و چشمگیر بوده است به طوری که اساس اقتصاد کشور را بنا کرده است . جایزه نوبل تا سال ۲۰۱۰ به ۱۰۳ آلمانی رسیده است که پس از آمریکا و بریتانیا در رده سوم برندگان قرار دارد .


دانشمندان آلمانی موفق به دریافت جوایز متعددی شده‌اند که این جوایز بیشتر در زمینهٔ پزشکی ، فیزیک و شیمی هست .


در نجوم یوهانس کیلر با کشف قوانین سه‌گانه کپلر علم نجوم را متحول کرد . کارهای آلبرت انیشتین وماکس پلانک پایه‌گذار فیزیک کوانتوم هستند که بعدها توسط دو آلمانی دیگر به نام‌های ورنر هایزنبرگ و ماکس بورن پیشرفت کرد .


ویلهلم رونتگن موفق به کشف اشعه ایکس شد و نخستین کسی بود که جایزه نوبل فیزیک را در سال ۱۹۰۱ به دست آورد . اتو هان به عنوان پیشگام در پرتو زایی در سال ۱۹۳۸ موفق به کشف شکاف هسته ای شد . در زیست‌شناسی ، رابرت کخ و فردیناند کوهن میکروبیولوژی را توسعه دادند .


تعداد بیشماری از درخشانترین ریاضی دانان تاریخ مانند کارل فردریشگاوس ، داوید هیلبرت ، برنهارت ریمان ، گوتفرید لابینتیس و فلیکس کلاین در آلمان متولد شده‌اند .


مخترعان و مهندسانی مانند هانس گایگر، رودولف دیزل و کارل بنز خدمات مهمی به صنعت خودروسازی داشته‌اند و یا کنراد تسوزه که مخترع نخستین رایانه دیجیتال الکترو مغناتیسی است .


ورنر فون براون موفق به ساخت اولین وی-2 موشک بالستیک فضا پیما شد که بعدها نظریات او در ناسا برای پروژه سفر به ماه استفاده شد .


کارهای ارزشمند هاینریش هرتز کاشف تابش الکترومغناتیسی نیز از خدمات بی مانند دانشمندان آلمانی در زمینه مهندسی برق بوده است که به اختراع رادیو انجامید .


در حال حاضر انجمن فیزیک آلمان بزرگترین انجمن فیزیک در دنیاست و مرکز پژوهش دسی که بزرگترین و پیچیده‌ترین شتابدهنده دنیا در زمان تأسیس خود بود در هامبورگ ، آلمان قرار دارند . 
ورزش :


تیم ملی فوتبال این کشور ۴ بار قهرمان جام جهانی شده و چهار بار در این مسابقات به مقام دوم دست یافته است .


۳ بار قهرمان اروپا شده و تنها دروازه‌بان جهان که لقب بهترین بازیکن سال را گرفت الیور کان از آلمان بود . لقب از اسارت تا قهرمان مربوط به فریتز والتر ، فوتبالیست افسانه‌ای این کشور بود .


باشگاه فوتبال بایرن مونیخ و باشگاه فوتبال بورسیا دورتموند از دو تیم مشهور این کشور در سطح جهانی هستند که طی سالیانی است که در رقابت‌های معتبر بوندس لیگا ، جام حذفی آلمان ، سوپر جام فوتبال آلمان و نیز در آخرین بار در قالب رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا به مصاف هم رفته‌اند .


از دیدار این دو تیم به نام کلاسیک آلمان یا دِر کلاسیکر یاد می‌شود .


موفق‌ترین راننده در مسابقات اتومبیل رانی ، میشائیل شوماخر با ۷ قهرمانی جهانی است . 

موضوع : عکس و تصاویر , عکس شهرهای ایران و کشورهای جهان ,

مطالب مرتبط

 • 5 عکس جدید برزو ارجمند ( مجموعه اول )
 • تصاویر دهکده چوبی نیشابور + معرفی
 • 5 عکس جدید ترانه علیدوستی ( مجموعه اول )
 • 10 عکس متن دار ( مجموعه اول )
 • تصاویری جادویی از ابرهای عدسگون + توضیحات
 • [نظرات]

  شما نیز نظری برای این مطلب ارسال کنید:
  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتیرفرش کد امنیتی

  آخرین مطالب ارسالی

 • روش دیجیتال چاپ بنر
 • مراحل تولید کاغذ + توضیحات کامل
 • ساندویچ پانل سقفی
 • 5 عکس جدید برزو ارجمند ( مجموعه اول )
 • آموزش مقدماتی اتصال اینترنت و بهبود سرعت آن + توضیحات کامل
 • دریاچه ای عجیب که در دل کویر پدید آمده! + تصاویر
 • موبایلی که ۵۰ روز شارژ نگه می‌دارد + توضیحات کامل
 • تصاویر دهکده چوبی نیشابور + معرفی
 • بیوگرافی احسان علیخانی + معرفی کامل
 • داستان عاشقانه ( عشق چیست ؟ )
 • درمان سرماخوردگی در یک روز + توضیحات کامل
 • 5 اس ام اس فلسفی جدید ( مجموعه دوم )
 • سردار آزمون در کنار یورگن کلوپ + عکس
 • 5 عکس جدید ترانه علیدوستی ( مجموعه اول )
 • نحوه براق کردن سینک ظرف شویی